Jednakost u različitosti nacionalnih manjina

Erasmus+ projekt Jednakost u različitosti nacionalnih manjina

Na slijedećim poveznicama možete pročitati više o projektu te pogledati kako nam je bilo:

Galerija slika s projekta

Videogalerija

Provedene aktivnosti

Izrađeni materijali

Ukratko o projektu:

Nositelj projekta je Češka osnovna škola Josipa Ružićke iz Hrvatske. Partneri u projektu su Osnovna škola Ružomberok – Klačno iz Slovačke te Osnovna škola Valašské Meziříčí iz Češke.

Svaka od aktivnosti ovog projekta bit će provedena kroz tri petodnevna susreta 36 učenika i 15 učitelja škola partnera i jedan četverodnevni susret 9 učitelja. Svi sudionici, kroz provođenje aktivnosti C1, C2, C3, i C4 postići će osnovne ciljeve projekta: 1.Nova saznanja za 36 učenika, 15 učitelja i ostalih indirektnih sudionika o određenom razdoblju europske povijesti kao trajno održive dodane vrijednosti za učenje i obrazovanje; 2.Mapiranje različitosti naroda, njihove sličnosti i utjecaja manjina češke, slovačke i hrvatske kulturne sredine; 3.Susret i suradnja 36 učenika iz različitih kulturno-povijesnih sredina; 4.Povećanje međukulturne osviještenosti 36 učenika te bolje razumijevanje i reagiranje na društvenu, jezičnu i kulturnu različitost; 5.Spremnost za uključivanje dobre prakse i novih metoda u svakodnevne aktivnosti partnera; 6.Pojačana suradnja hrvatske, slovačke i češke manjine; 7.Unaprjeđenje kompetencija 36 učenika izradom video materijala, publikacija, kvizova i korištenjem moderne IKT; 8.Poboljšanje poučavanja i učenja jezika manjina u državama partnera te poticanje široke jezične raznolikosti za 36 učenika.

Aktivnost C1 (CZ)-održat će se kroz radionice za učitelje na temu osnove snimanja video zapisa, izrada publikacija i plakata, upoznavanje i korištenje e-Twininga i izrada obrazovnih sadržaja u informatičkim alatima. Cilj ove aktivnosti je obučiti učitelje prethodno spomenutim vještinama te im omogućiti da stečeno znanje prenesu učenicima koji će za cijelo vrijeme trajanja projekta između mobilnosti prikupljati materijale za izradu video zapisa, plakata, publikacija i obrazovnih sadržaja. Aktivnost C2 (RH)–koristeći IKT alate izradit će se obrazovni materijali o češkoj i slovačkoj manjini, njihovim poznatim ličnostima te predstaviti kulturni doprinos češke i slovačke manjine u RH. Aktivnost C3 (SK)–izradit će se plakati i publikacija o češkoj i hrvatskoj manjini, njihovim poznatim ličnostima te predstaviti kulturni doprinos češke i hrvatske manjine u Slovačkoj. Aktivnost C4 (CZ)- izradit će se video filmovi o manjinama koje sudjeluju u projektu, njihovim poznatim ličnostima te predstaviti kulturni doprinos hrvatske i slovačke manjine u Češkoj.  Prilikom upoznavanja sa tradicijom i kulturom manjina najviše pažnje bi se posvetilo poznatim ličnostima pripadnicima navedenih manjina koji su poznati u povijesti, a po kojima su poznate te iste manjine. Svi proizvedeni materijali na kraju projekta bit će prezentirani na konferencijama održanim u svakoj školi partneru te na zajedničkoj završnoj  konferenciji u Pragu.

Rezultati projekta su međusobno obogaćivanje i učenje 36 učenika i 15 učitelja, dijeljenje primjera dobre prakse te izgrađivanje odnosa koji će u budućnosti voditi ka poboljšanju kvalitete života sudionika. Izradom projektnih materijala bolje će se održavati razina poznavanja materinskog jezika. Razviti će se digitalne kompetencije korištenjem komunikacijskih platformi (eTwinning, viber, skype), obradom video materijala, kvizova i publikacija te će se izraditi i WEB stranica na kojoj će javno biti dostupni materijali na češkom, slovačkom i hrvatskom jeziku, a koji su proizvedeni u projektu. 15 učitelja će razmijeniti iskustva u korištenju didaktičkih postupaka i tako usavršiti vještine poučavanja. S ispunjenjem ciljeva doći će do povećanja socijalnih kompetencija svih sudionika zahvaljujući zajedničkoj suradnji u timovima.

Nakon završetka projekta, svi sudionici steći će ključne kompetencije za upravljanje projektima. Znanje, iskustvo i materijali koji će biti produkt ovog projekta u buduće će se koristiti i u nastavi materinskog jezika, povijesti i geografije sudionika svih škola partnera u projektu te će biti izvrstan primjer dobre prakse za slične projekte.

« Svibanj 2024 »