Dan kravate - 18. listopada

Slikovni rezultat za kravata dan

Prvu kravatu zavezao je 21. lipnja 1667. godine francuski kralj Luj XIV.

Academia Cravatica je ustanova posvećena povijesnom istraživanju i promociji simboličkih vrijednosti kravate. Ravnatelj te ustanove, profesor Marijan Bušić, izveo je 2003. godine u Puli instalaciju Kravata oko Arene, simbolički povezujući antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom kravate svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

Slikovni rezultat za kravat oko arene

Academia Cravatica zalagala se da kravata dobije važnost kakvu zaslužuje te je Hrvatski sabor  2008. godine proglasio 18. listopada Danom kravate.

Kravata je tijekom  povijesti  izrasla u simbol civilizacijskog svijeta i danas je ona simbol dostojanstva, svečanosti i otmjenosti.

Ravnotežom izveđu svoje lepršavosti i čvora simbol je civilizacijske ravnoteže između slobode i odgovornosti.

Kravata je jedini hrvatski simbol univerzalno poznat. Obilježila je hrvatska ratovanja, po Hrvatima je dobila ime, a danas je iskaz odjevne elegancije.

Priča o kravati više je ljubavna nego ratnička. Ljubavna u smislu da je ženski rubac, u znak vjernosti, završio svezan u čvor na muškom vratu noseći  poruku da Hrvatice svoje momke koji idu u rat vežu rupcem, a oni, kad se vraćaju, ponovno im ga donose u znak ljubavi i vjernosti. Kravata je imala višestruku funkciju. Korištena je kao zaštita od prašine prilikom jahanja, povez za previjanje i učvršćivanje rana, zaštita od sunca i filter za pročišćavanje vode. Cijela povijesna postrojba dobila je ime po njoj, Kravat pukovnija, i danas je zaštitni znak Hrvatske.

Izvor: internetske stranice

Ovako su naši učenici obilježili Dan kravate:

objavio: Biljana Kragujević-Ljuština   datum: 17. 10. 2018.

« Travanj 2024 »